مدیریت آموزشی، پژوهش و نوآوری
Educational Management , Research & Innovation 
قالب وبلاگ
سلسله درس های تجزیه و تحلیل سازمان ها( (Organizational Analysis)  (2

ادامه مباحث از پست های قبل

«دانیل مک فارلند» استاد درس رفتار سازمانی دانشگاه استنفورد در ادامه مباحثش در(coursera) به تعریف(مفهوم سازمان) می پردازد:

مفهوم سازمان

سازمان ها در همه جا و در اشکال مختلفی وجود دارند. این حضور فراگیر و پیچیده به این معنی است که بسیاری از (مسائل سازمانی) در ذات آن ها پنهان است و به همین دلیل است که برای فهم (مسائل سازمانی) نیاز به مطالعه و درک روشنی از خود سازمان ها داریم.  

وقتی به  مفهوم سازمان فکر می کنیم، مدارس،شرکت ها،فروشگاه ها،کارخانه ها و ...در نظر ما مجسم می شوند. اما در باره مفهوم "خانواده" چه؟ در مورد تشکل های داوطلبانه یا حتی گروه های بزهکار خیابانی چه؟

چه چیزی یک سازمان را می سازد؟

چه چیزی یک سازمان را نمی سازد؟

حد و مرز مفهوم سازمان تاکجاست؟

یکی از بهترین نویسندگانی که به موضوع (سازمان ها) پرداخته است،" ریچارد اسکات " است. از دیدگاه وی سازمانها،ساختارها و گروه هایی هستند که اعضای آن به منظور دستیابی به اهداف مشترک یا برای تولید یک محصول مشترک، رفتار خود را هماهنگ می کنند. با نگاهی به جدول زیر متوجه می شویم که کدام یک از آن ها با این تعریف تطابق دارند؟

چگونگی، کیفیت

مثال

 

نقش ها، قوانین،اهداف،رفتارهای هماهنگ،مرزهای شفاف

شرکت ها،مدارس،فروشگاه ها، خانواده، تشکل های داوطلبانه

سازمان هست

بدون نقش، قوانین،اهداف،رفتارهای هماهنگ و مرزهای شفاف

مجموعه های تصادفی افراد، افرادی که سازمان را ترک کرده اند

سازمان نیست

ابهام در نقش ها، قوانین،اهداف، رفتارهای هماهنگ،مرزهای نفوذ پذیر و مشارکت سیال

گرو ه های بزهکار خیابانی،

گرو ه های دوستانه، گرو ه های دوستانه، جنبش های اجتماعی

موارد مبهم

 

همان طور که می بینید بعضی از موارد دارای ویژگی هایی هستند که با تصوری که ما از سازمان داریم مطابقت دارند.اعضای هماهنگ، اهداف مشترک،تولید محصول،نمونه هایی از این تطابق اند و بعضی دیگر تطابق ندارند، یعنی دارای مجموعه های تصادفی از افراد بدون نقش، قواعد، اهداف،الگوهای تکرار پذیر رفتاری یا حتی مرزهایی که گروه از آن شروع یا به آن پایان پذیرد و یا مواردی که در داشتن این ویژگی های تعریف شده مبهم و نامشخص به نظر می آیند.به عنوان مثال در باندهای خیابانی،گروههای دوستی، جنبش های اجتماعی کمتر اهداف مشترک دیده می شود. در این گونه موارد ما دارای مرزهای نفوذپذیر و افراد متغیری که گرد هم جمع می شوند و بعد از هم جدا می شوند و هم چنین دارای قواعد مبهم رفتاری هستند، روبرو هستیم.

او در ادامه می گوید: سازمان ها ابزار تحقق بسیاری از اهداف جمعی می باشند. بنابر این کارکردهای زیادی را محقق کرده و بخش زیادی از خواسته های اجتماعی و نیازها را برآورده می سازند.مثلا فرایند اجتماعی شدن از طریق مدارس یاامکانات بهداشتی، مدیریت عمومی،تولید و توزیع کالا، حفاظت و سربازی،حفظ و نگهداری آداب و رسوم و فرهنگ از طریق موزه ها یا تسهیل ارتباطات مانند مایکروسافت یا گوگل و حتی سرگرمی و تفریح، با وجود سازمان هاست که انجام بسیاری از خدمات مفهوم پیدا می کنند.

سازمان ها متنوع و متفاوت در ابعاد مختلف، ساده تا پیچیده، دولتی و عیر انتفاعی و  سلسله مراتبی یا دارای ساختارهای افقی و مسطح و... بالاخره از نظر بافت زمانی و پیچیدگی های تأثیرات محیطی متفاوت اند.به عنوان مثال ساختار (دیزنی لند آمریکایی) با (دیزنی لند اروپایی) از نطر تاثیرات محیطی و فرهنگی تفاوت دارند و نمی شود یک مدل سازمانی در محیطی بسیار متفاوت قرار گیرد و انتظار عملکرد مشابه از آن داشت.

نکته این است که دنیای سازمانی که در آن زندگی می کنیم در حال تغییر است و به دلیل کارکرد و نقش پر اهمیت سازمان ها در جوامع ،در تغییرات اجتماعی بسیار تأثیر گذارند.تلاش هایی که برای اصلاح چالش های سازمانی صورت می پذیرد، منجر به اصلاح پیچیدگی های اجتماعی خواهد شد. ما از طریق این دوره آموزشی با ارایه یک چارچوب مفهومی و ابزاری و با دستیابی به ابزارها و مدلهای مختلف می خواهیم توانایی هدایت این تغییرات را در جهت بهبود بیشتر، در مدیران و تحلیل گران سازمانی ایجاد نماییم.


برچسب‌ها: تجزیه وتحلیل سیستم ها
[ سه شنبه ۳۱ اردیبهشت۱۳۹۲ ] [ 14:42 ] [ مرضیه احمدی ] [ ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ با دغدغه توسعه مفاهیم دانش مدیریت و کاربرد آن در سازمان های آموزشی طراحی شده و مهمترین محورهای مورد نظر آن عبارتند از :
انتقال دانش و تجربه
یادگیری ایده های نو
توسعه و تعالی مراکز آموزشی

امید که همگی در استفاده از مطالب با ذکر منبع در گسترش اخلاق پژوهش و فرایند انتقال دانش ، سهم داشته باشیم.

امکانات وب